سال مهار تورم و رشد تولید
امروز پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ۱۱:۵۸
 

اخبار

ایران از پیشگامان خدمات اورژانس و فوریت های پزشکی در جهان

امروز26شهریورماه روز اورژانس و فوریت های پزشکی نام گرفته است که شاغلین این بخش در هنگام وقوع یک وضعیت جدی و غیر منتظره شامل بیماری یا آسیب و نیاز به اقدامات فوری به افراد خدمات رسانی می کنند.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بهداشت ودرمان صنعت نفت تهران، در سراسر دنیا به منظور جلوگیری  و کاستن میزان تلفات و عوارض وخیم ناشی از حوادث غیرمترقبه ناشی از عدم ارائه به موقع خدمات امدادی سیستمی به نام سیستم فوریت های پزشکی یا EMS   طراحی و در بسیاری مناطق مستقر شده اند .
اهمیت فوریت های پزشکی امروزه با روند رو به رشد مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی، سوانح رانندگی، فراوانی حوادث و بلایای غیر مترقبه طبیعی و غیر طبیعی یکی از حیاتی ترین سیستم های مورد نیاز هر جامعه به شمار می آید .
با توجه به حساسیت مقوله فوریت های اورژانس کلیه پرسنل مشغول به خدمت در سیستم فوریت های پزشکی ملزم به گذراندن دوره های آموزش فوریت های پزشکی هستند .
بنابراین وظیفه فوریت های پزشکی تنها  اعزام نیرو و تجهیزات به محل وقوع حادثه نیست در بسیاری از موارد فوریت های پزشکی با ارائه راهنمایی و راهکار های درمانی مناسب می تواند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند .
شایان ذکر است، سیستم فوریت های پزشکی برای اولین با در سال 1352 پس از وقوع حادثه فروریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهر آباد تهران و کشته شدن تعدادی از مسافران وپرسنل تاسیس شد  و پس از آن در سالهای بعد به مرور زمان با توجه به ضرورت وجود سیستم فوریت های پزشکی  به صورت سازمان یافته تر و با تجهیزات به روز تر به ارائه خدمات ادامه داد و ایران بعنوان چهارمین کشور دنیا به سیستم فوریت های پزشکی تجهیز شد .
۲۶ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۵۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید