سال مهار تورم و رشد تولید
امروز پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ۱۲:۰۸
 

امور اعزام بیماران


رئیس امور اعزام : دکترمروی

تلفن واحد امور اعزام: 61636956- 61636425 - 61636405


تاریخچه و گزارش مختصری از روند ارجاع

سطح بندی ارائه خدمات و سیستم ارجاع از سالیان دور در بهداشت و درمان نفت وجود داشته به نحوی که می توان گفت بهداشت و درمان صنعت نفت پیشگام سطح بندی خدمات بهداشتی و درمانی در کشور است.

با عنایت به ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در بیمارستان مرکزی نفت تهران ارجاع بیمار از شهرستان ها به تهران اجتناب ناپذیر بوده و بیمارستان فوق به عنوان حد نهائی ارائه خدمات در روند درمان بیماران در سیستم درمانی صنعت نفت جلوه گر می گردد. در این راستا، بیمار پس از بررسی کامل تخصصی در بهداشت و درمان های مناطق و با تائید شورای پزشکی مستقر در منطقه به بهداشت و درمان نفت تهران واحد امور بیماران اعزامی از شهرستان ها معرفی شده و با نظارت این واحد خدمات درمانی لازم را دریافت نموده و در پایان گواهی پایان معالجات ( که شامل شرح کاملی از روند درمان و پروتکل درمانی جهت چگونگی ادامه درمان در منطقه است) به بیمار تحویل تا آن را به بهداشت و درمان منطقه و پزشک معالج محل سکونت ارائه نموده و آنها را در جریان کامل اقدامات انجام شده قرار دهند.

 


اصول کلی اعزام بیماران بر اساس مقررات صنعت نفت

- اعزام بیمار جهت دریافت خدمات تشخیصی و درمانی به منطقه دیگر صرفا از طریق شورای اعزام پزشکی مناطق بهداشت و درمان و با دریافت برگه اعزام امکان پذیر است. در صورت مراجعه کارمند به بهداشت و درمان غیر منطقه خود خدمات درمانی در قبال ارائه دفترچه بیمه نفت قابل انجام است اما مشمول مقررات اعزام نخواهد بود.

 

- اعزام بیمار به تهران، اهواز، شیراز یا مناطق دیگر در صورتی مجاز است که خدمات مورد نیاز بیمار (با تشخیص و تأیید شورای پزشکی منطقه مبدأ) در منطقه محل سکونت یا محل کار کارمند قابل ارائه نباشد، در غیر این صورت اعزام محسوب نشده و مشمول مقررات اعزام به حساب نمی آید.

- کارمندی که با برگه اعزام از منطقه مبدأ به هر یک از مناطق بهداشت و درمان اعزام می شود در طی مدت دریافت خدمات، مشمول مأموریت درمانی است.

- مدت زمان حضور و مراجعه کارمند به بهداشت و درمان محل اعزام باید به تأیید آن بهداشت و درمان رسیده باشد. در صورت عدم تأیید تمام یا بخشی از ایام عدم حضور کارمند در محل کار خود به عنوان مأموریت درمانی، ایام مذکور توسط بهداشت و درمان محل اعزام به عنوان مرخصی استحقاقی یا غیبت از کار محسوب خواهد شد.

- اعزام مجدد به بهداشت و درمان محل اعزام اولیه صرفا باید با نظر و تأیید کتبی شورای اعزام بهداشت و درمان مبدأ بوده و درخواست یا تعیین وقت نوبت بعدی مراجعه توسط پزشک درمانگر ملاک عمل صرف نیست.

 

- در صورت اعزام بیمار جهت انجام درمان خارج از بیمارستان نفت، در طی مدت اقامت کارمند در شهر محل اعزام (مانند تهران و اهواز) کارمند باید روزانه به پلی کلینیک تخصصی آن منطقه مراجعه و حضور خود را ثبت نماید.

 

- بلافاصله پس از پایان درمان در شهر محل اعزام (مانند تهران و اهواز) کارمند باید به منطقه محل کار خود مراجعه و مشغول به کار شود.

 

- سازمان بهداشت و درمان هیچ گونه تعهدی در قبال ایاب و ذهاب کارمند یا اقامت همراه بیمار در طی مدت اقامت در شهر محل اعزام ندارد و چنین اموری کلا به عهده شرکت/ سازمان محل کار کارمند است.

 

- جهت اعزام مجدد بیمار نیز تأییدیه و اخذ برگه اعزام از بهداشت و درمان منطقه مبدأ ضروری است.

 

- اعزام بیمار برای موارد خاصی مانند نازایی، جراحی لیزیک و اعمال مشابه چشمی، ارتودنسی و ایمپلنت دندان ها  با تایید شورای اعزام  پزشکی منطقه صرفا تا نزدیک ترین شهری که این خدمات قابل ارائه باشند، مجاز بوده و تعهدی برای اعزام به تهران، اهواز، شیراز و ... برای سازمان و نیز شرکت های صنعت نفت وجود ندارد.

 

- مقرات اعزام شامل بازنشستگان صنعت نفت و خانواده های آنان (حتی فرزندان ذکور بالای 22 سال ایشان) نمی شود.

 

- مقررات اعزام شامل کارکنان پیمانکاری، پرکیس و قراردادی نیست.

 

- اعزام بیمار به خارج از کشور تابع مقررات عمومی صنعت نفت و نیز مقررات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.